مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری چیست؟ + تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری 1400

فهرست مطالب

مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری تامین اجتماعی چیست و تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری را در این مقاله برای شما آورده ای اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند که بهتر است در دو سال آخر قبل از بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده نکنید و با این حال بهتر است . برای اطلاع دقیق‌تر از عواقب گرفتن بیمه بیکاری یا مزایای نگرفتن آن، از مشاوران خبر کمک بگیرید و با این حال ممکن است همچنان برخی پرسش‌های دیگر نیز وجود داشته باشد و همچنین به علت گستردگی و پیچیدگی مواد قانونی، بسیاری از حالت‌های خاص وجود دارند که پاسخ به آنها نیاز به استفاده از خدمات مشاوره بیمه و قانون کار دارند. 

برای کارگران اخراج شده از محیط کار تا سقف 18 ماه و قبل از فعالیت مجدد کارگر به آن بیمه بیکاری پرداخت کند، البته هر کارگر درطول دوران کاری خود تنها می تواند از این امکان و فرصت استفاده کند؛ اما متاسفانه برای دریافت بیمه بیکاری برای یک مرتبه نیز مشکلاتی وجود دارد.

مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری چیست؟ + تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری
برای اطلاعات بیشتر به https://moshavergostar.com مراجعه کنید

یکی از معایب گرفتن حقوق ثابت این است که شما برای انجام اضافه کاری محدودیت‌هایی دارید و نمی‌توانید بدون هماهنگی با مدیر و کارفرمای خود و درخواست او برای اضافه کاری اقدام کنید. علاوه بر این، فرهنگ سازمانی در شرکت‌ها ممکن است کارمندان حقوق بگیر را تحت فشار قرار دهد تا برای اینکه بیشتر خود را برای افزایش حقوق ثابت کنند، مجبور به رقابت با دیگر کارمندان شوند. به عبارت دیگر، می‌توان استرس افرادی که حقوق ثابت دارند را بسیار بیشتر از کارمندانی دانست که به صورت ساعتی حقوق دریافت می‌کنند.

دفعات اخذ بیمه بیکاری چقدر است؟

How many times can unemployment insurance be used

تا چند بار بیمه بیکاری تعلق می گیرد اگر سوال شما هم این است با ما همراه باشید:

هرشخص در طول عمر خود می تواند چندین بار از بیمه بیکاری استفاده کند اما باید درنظر داشته باشد که استفاده از بیمه بیکاری برای هر شخص درمجموع تا 50 ماه مجاز است وبرای ثبت نام درسامانه بیمه بیکاری ابتدا باید به دفتر پیشخوان دولت برای احراز هویت و دریافت نام کاربری و گذرواژه مراجعه کرد.

البته باید بدانید که چند بار بیمه بیکاری گرفتن مهم نیست در اینجا تعداد ماه هایی که از بیمه بیکاری استفاده کرده اید مهم است محدودیتی در تعداد دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری تامین اجتماعی وجود ندارد ولی مدت استفاده از بیمه بیکاری تامین اجتماعی برای افراد مجرد ۳۶ ماه و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متاهل و متکفل بیشتر نیست.

تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری محدودیتی ندارد  :

در مجموع برای متاهل ها 50 ماه در تعدادهای مختلف ممکن است والبته در آخرین جایی که شاغل هستید حداقل 6ماه باید بیمه شما تداوم داشته باشد و حداقل یکسال سابقه بیمه ای داشته باشید.

دریافت بیمه بیکاری چند روز طول می کشد؟

برای دریافت مقرری بیمه بیکاری تامین اجتماعی بیمه شده ای که کار خود را بصورت غیر ارادی از دست داده است این گونه معیین شده که برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری گذشته باشد وموضوع را به واحدهای اداره تعاون وکار و رفاه اجتماعی اطلاع بدهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند.

طبق جدول زیر بیمه شدگان بیکار که دارای ٢٠سال سابقه پرداخت حق بیمه به بالا و مجرد باشند ٣٦ ماه و با همین سابقه و متاهل ٥٠ ماه از این مقرری می توانند استفاده کنند. چنانچه بیمه شده بیکار بالای ٥٥ سال سن و ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، بدون لحاظ به این ترتیبات مذکور، تا رسیدن به سن بازنشستگی که ٦٠ سال است می تواند از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شود.

عواقب عدم عقد قرارداد :

در شرایط کنونی به دلیل سیل عظیم فارغ التحصیلان در رشته های مختلف و محدودیتی که در بازار کسب و کار و فرصت های شغلی وجود دارد گروه زیادی از جویندگان کار ترجیح می دهند فقط شغلی داشته باشند حتی اگر قرارداد مشخص و معینی هم بین آنها و کارفرما بسته نشود ,از طرفی برخی کارفرمایان این شرایط یعنی عدم عقد قرارداد را به نفع خود دانسته و گمان می کنند امتناع از عقد قرارداد با پرسنل خود برای آنها این فرصت را فراهم می کند که در هر زمان و در هر شرایطی که خواستند با پرسنل قطع همکاری نمایند بدون اینکه از نظر قانونی مسئولتی متوجه آنها شود .

در حالی که قانون شرایط استفاده از مزایای بیمه بیکاری را برای شاغلان بیکار شده فراهم کرده است ولی متاسفانه بسیاری از کارگران دستشان به جایی نمی‌رسد و درصورت بیکار شدن از دریافت مقرری بیمه بیکاری محروم می‌مانند  و حمایت از نیروی بیکار و شاغلان بیکار شده در چنین شرایطی جزو وظایف ذاتی تمام دولت‌هاست و با هر بینش و گرایشی باید به وظیفه خود در قبال نیروی کار عمل کنند. اما متاسفانه شرایط حمایت از نیروی بیکار شده در کشور ما مناسب نیست، به نحوی که کارگران بیکار شده اگر دنبال مقرری بیمه بیکاری بروند، دستشان به جایی نمی‌رسد.

آیا بیمه بیکاری جزء سابقه افراد محسوب می‌شود؟

بسیاری نگران هستند که استفاده از بیمه بیکاری در میزان سوابق بیمه‌ای آنها اثر منفی داشته و بدین صورت دیرتر بتوانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنندو از این رو برای آنها سوال پیش می آید که:

مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری چیست؟ + تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری
برای مشاهده سوابق بیمه خود به آدرس https://account.tamin.ir/ مراجعه کنید.

 آیا بیمه بیکاری جزء سابقه محسوب می شود یا خیر؟

در این خصوص باید گفت که براساس قوانین و مقررات فعلی، مدت زمان دریافت این مقرری نیز جزء سوابق بیمه‌ای فرد جهت بازنشستگی یا موارد دیگر محسوب می‌شود و جای نگرانی برای افراد متقاضی وجود ندارد.

 برای سابقه بیمه: افراد باید قبل از آنکه بیکار شوند، به مدت 6 ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی داشته باشند. البته افرادی که به علت حوادث غیرمترقبه که به آن اشاره شد بیکار می‎شوند، از داشتن این شرط معاف هستند و نیازی به سابقه بیمه ندارند. 

مزایای دریافت بیمه چگونه است؟

یکی از مزایای استفاده از بیمه‌ بیکاری برای فردی که آن را دریافت می‌کند این است که این بیمه وی به‌ عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود یعنی ایام استفاده از مقرری بیمه‌ بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود و همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، وی در اولویت معرفی به واحدهای متقاضی نیروی کار قرار می‌گیرد و یکی از بهترین مزایای تحت پوشش قرار گرفتن کارگران و کارکنان این شرکت پیمانکار تامین نیروی انسانی استفاده از بیمه بیکاری، مستمری بازنشستگی و  بیمه های درمانی است.

باید توجه داشته باشید که هر گروه از بیمه‌شدگان بالا حق بیمه خود را بر اساس نرخ های متفاوتی پرداخت می نماید و- از مزایای مشابه برخوردار می شوند.

اجباری نبودن حق بیمه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیمه کارفرمایان نسبت به بیمه اجباری تامین اجتماعی کارکنان است. در حقیقت، کارفرما در صورتی که حق بیمه خود را پرداخت نکند، مشمول جریمه نخواهد شد، زیرا بیمه کارفرمایان و پرداخت حق بیمه به صورت اختیاری است و همچنین کارفرما برای پرداخت حق بیمه ۳ ماه زمان دارد.
در بیمه کارفرمایان، استفاده از بیمه بیکاری امکان پذیر نیست و می‌توان ‌این مورد را جزو معایت‌ این بیمه‌نامه دانست. هر چند که بسیاری از افراد معتقد هستند که تعلق نگرفتن‌ این پوشش برای کارفرمایان بهتر است و در پایان قرارداد بر حقوق بازنشستگی تاثیر نمی‌گذارد.

   بعضی از شرکت‌ها با جلوگیری از اضافه کار کارمندان ساعتی هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند برخی از کارمندان ساعتی ممکن است کار خود را به کندی انجام دهند تا میزان ساعت کاری خود را بیشتر کنند و خب، در این حالت از ساعت مقرر شده‌ی هفتگی برای کار آنها تجاوز می‌کنند و این ممکن است به ضرر آنها تمام شود. کارمندان ساعتی به ندرت از پاداش، بیمه، بیمه بیکاری، حق سنوات و برنامه بازنشستگی که به طور سنتی به کارمندان حقوق بگیر تعلق می‌گیرد، بهره‌مند می‌شوند.

کارمندان حقوق بگیر از امنیت حقوق و دستمزد ثابت برخوردار هستند و بیشتر آنها درصد حقوق بیشتری نسبت به کارمندان ساعتی دارند. همچنین، به طور معمول دسترسی بیشتری به مزایا، پاداش‌ها و مرخصی‌های با حقوق دارند که این موارد را ممکن است کارمندان ساعتی نداشته باشند.

هر بیمه‌شده‌ای باید بداند در ازای پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌تواند از کدام مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده کند.

مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری چیست؟ + تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری
سایت اصلی بیمه بیکاری https://bimehbikari.mcls.gov.ir/ است.

مهم‌ترین مزایای بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

1-حمایت از بیمه‌شده طبق قوانین کار و پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه‌ شده

2- ارایه بیمه درمان از طریق صدور دفترچه بیمه درمانی برای بیمه‌شده و افراد تحت سرپرستی وی

در خصوص دریافت  بیمه بیکاری باید به موارد زیر توجه کرد:

1- مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق‌بیمه محسوب می‌شود

2-مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری قابل پرداخت است.

3- مقرری بیمه بیکاری بیمه ‌شده بیکار با اشغال کار مجدد قطع خواهد شد.

4- مقرری بیمه بیکاری بیمه ‌شده بیکار، با سپری شدن زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری و خاتمه این مدت قطع خواهد شد.

در پایان پیشنهاد می کنم اگر سوالی در مورد سامانه بیمه بیکاری و مزایا و عواقب استفاده از بیمه بیکاری تامین اجتماعی و جدول مقرری دریافت بیمه بیکاری داشتید در بخش نظرات به آدرس پیج https://moshavergostar.com برای ما بنوسید …

1 در مورد “مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری چیست؟ + تعداد دفعات اخذ بیمه بیکاری 1400”

  1. حبيب الله پناهی

    باسلام بنده الان نزدیک سه ساله بیمه بیکاری میگیرم هنوزم پیمانکار شرکت رجا مارو دعوت به‌ کار نکردن اینم تموم بشه با بیست سال سابقه که مهماندار قطار بودم تکليف ما چی میشه سنمون گذشته‌ هیج جا بهمون کار نمیدن ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا