همه چیز در خصوص مالیات حقوق و دستمزد سال 1401

فهرست مطالب

بررسی مالیات حقوق و دستمزد سال 1401

در این نوشتار به بررسی مالیات حقوق و دستمزد سال 1401 خواهیم پرداخت.

افرادی که در سطح جامعه، از شغل یا حرفۀ خاصی حقوق دریافت می کنند و برای آنها بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفته می شود؛ باید مالیات حقوق خود را به دارایی یا وزارت اقتصاد پرداخت کنند. این مالیات از حقوق دریافتی آنها کسر می شود.

در هر سال میزان مالیات بر حقوق متفاوت خواهد بود؛ و بر اساس قوانین و بخشنامه های جدید که به کارفرمایان و مدیران کسب و کار ارائه می شود؛ میزان مالیات بر حقوق نیز تعیین خواهد شد.

کارفرما نیز بر حسب بخشنامه جدید مالیات حقوق و دستمزد سال 1401، اقدام به محاسبه مالیات بر حقوق کارکنان خواهد کرد؛ و بر حسب حقوق و مزایای هر یک از کارکنان مالیات را از حقوق و مزایای آنها کسر می کند.

بررسی مالیات حقوق و دستمزد سال 1401

مالیات به چند دسته تقسیم می شود؟

به طور کلی، مالیات به دو دستۀ مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم بندی می شود.

مالیات مستقیم: به مالیاتی که بدون واسطه و به طور مستقیم از دارایی یا درآمد مؤدیان مالیاتی ( اشخاص حقوقی و حقیقی) دریافت می شود؛ مالیات مستقیم می گویند.

مانند مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد.

مالیات غیرمستقیم: به مالیاتی که از شهروندان به طور نامحسوس دریافت می شود؛ مالیات غیر مستقیم می گویند. مالیات غیر مستقیم بر روی قیمت خدمات و کالاهایی که در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد؛ محاسبه می شود. مالیات بر واردات، ارزش افزوده و معاملات از این نوع مالیات می باشند.

مشمولین معافیت مالیات حقوق و دستمزد سال 1401 چه کسانی هستند؟

سقف معافیت مالیات کارمندان دولت در سال 1401، 67 میلیون و 200 تومان مشخص شده است.

 بنابراین، مبلغ مالیات بر درآمد کارمندان دولتی و غیر دولتی؛ (مزایای مستمر یا غیر مستمر، کارانه، حقوق خالص و سایر دریافتی ها و پرداختی ها) از مبلغ ذکر شده قابل تغییر خواهد بود. البته محاسبه این مبلغ بدون احتساب عیدی کارکنان دولتی و غیر دولتی می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که نرخ های مالیاتی، بر طبق مازاد درآمد، چند درصد افزایش خواهد داشت.

درآمد تا مبلغ 5 میلیون تومان، معافیت مالیات خواهد داشت.

درآمد تا مبلغ 15 میلیون تومان سالانه 10 %  مشمول مالیات است.

درآمد مابین 15 تا 25 میلیون تومان، سالانه 15% مشمول مالیات می باشد.

درآمد مابین 25 تا 35 میلیون تومان، سالانه 20% مشمول مالیات خواهد بود.

درآمد بالای 35 میلیون تومان، سالانه 30% مشمول مالیات خواهد بود.

مالیات حقوق و دستمزد سال 1401

درآمدهای معاف از مالیات حقوق سال 1401

طبق مصوبه مجلس مشاغل زیر از دریافت مالیات بر حقوق معاف می باشند.

دریافتی بازنشستگان، باز خرید خدمت، حقوق و وظیفه و حق سنوات، دریافتی روزهای مرخصی، کارکنان محلی سفارتخانه یا کنسول گری ها؛ حقوق کارکنان نیروی های مسلح، خانه های سازمانی، عیدی سالانه و پاداش آخر سال، پاداش پایان خدمت از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

چه افرادی مشمول افزایش درآمد در سال 1401 خواهند بود؟

طبق مصوبه مجلس، دریافتی افراد شاغل در سازمان های زیر افزایش خواهد داشت.

کارکنان سازمان انرژی اتمی، نیروهای مسلح، دستگاه های اجرایی، کارمندان کشوری و لشگری، قُضات و موسسات آموزش عالی و پژوهشی؛ کارمندان طرح خدمت پیراپزشکان و پزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، والدین شهدا، کارمندان رسمی، قراردادی و پیمانی مشخص (کار معین)؛ از جمله مشاغل و افرادی هستند که درآمد آنها در سال 1401 افزایش خواهد یافت.

جریمه در صورت عدم پرداخت مالیات بر حقوق سال 1401 چقدر است؟

بر اساس ماده 197 (ق.م.م) در صورتی که ارسال لیست مالیات بر حقوق، در زمان مشخص انجام نشود، دو درصد (2%) میزان حقوق پرداختی است. همچنین در صورتی که مشمول پرداخت مالیات باشند و این پرداختی انجام نشود؛ طبق ماده 199 (ق.م.م) مشمول جریمۀ ده درصدی (10%) خواهند بود. با توجه به اینکه دو و نیم درصد (2.5%) مالیات نیز به اِزای هر ماه تاخیر از زمان سر رسید، محاسبه خواهد شد.

جریمه مالیات حقوق و دستمزد سال 1401
جریمه مالیات حقوق و دستمزد سال 1401

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا