لیست حقوق سال 1401 و نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل

فهرست مطالب

لیست حقوق سال 1401

هر ساله و در اواخر ماه اسفند، جلسه ای برای تعیین میزان حداقل حقوق کارمندان و کارگران تشکیل می شود. این جلسه امسال نیز با حضور جمعی از نمایندگان کارگری و کارفرمایان و نیز نمایندگان دولت و با هدف تعیین جدول و لیست حقوق سال 1401 در ماه اسفند برگزار گردید. خروجی این جلسه مطابق انتظار بخشنامه ای بود که بر طبق آن جزئیات افزایش حقوق پرسنل در  سال 1401 به اطلاع عموم کارمندان و کارگران رسید.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی را در خصوص لیست حقوق 1401 بیان کنیم. همچنین در ادامه مطالبی را در خصوص محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل بیان خواهیم کرد. آشنایی شما با قابلیت های این فایل اکسل که به منظور آسان تر نمودن فرایند محاسباتی حقوق و دستمزد تشکیل شده، در نهایت موجب سرعت گرفتن روند محاسبات حقوق و دستمزد پرسنل خواهد شد.

لیست حقوق سال 1401 و آشنایی با جزئیات آن

بر طبق اعلام رسمی شورای عالی کار و با تصمیم جمعی از مسئولین، قرار بر این شد که حداقل حقوق کارگران برای سال 1401 در حدود 57.4 درصد افزایش یافته و به رقمی معادل 1.393.250ریال برسد. با این افزایش بیش از 50 درصدی حقوق کارگران نسبت به سال گذشته، حداقل حقوق ماهانه یک کارگر نیز به ازای 30 روز کاری معادل 41.797.500 ریال خواهد بود.

لیست حقوق و دستمزد 1401
لیست حقوق و دستمزد 1401

همچنین در لیست حقوق سال 1401، نکاتی نیز در مورد حقوق کارمندان دولتی و میزان افزایش آن آورده شده است. حداقل حقوق کارمندان بر اساس تصمیم گیری های صورت گرفته به رقمی در حدود 56.000.000 ریال خواهد رسید. این رقم نسبت به سال گذشته تغییر 10 درصدی را به خود دیده است.

آشنایی با نحوه محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل

بخش ویژه ای از هزینه های هر شرکت تولیدی و خدماتی را هزینه های مربوط به تولید، هزینه های عمومی، هزینه های اداری و نیز هزینه های مربوط به توزیع و فروش تشکیل می دهند. اما در این بین جزء مشترکی وجود دارد که در همه شرکت ها به عنوان هزینه های ثابت و متغیر از آن یاد می شود. هزینه های مربوط به حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان، همان هزینه مشترک در میان همه شرکت هاست. این هزینه خود شامل موارد زیر می شود:

 • حقوق روزانه
 • تعداد روز کارکرد
 • ساعت اضافه کاری
 • حق اولاد
 • بن های خرید
 • حق خوار و بار
 • حق بیمه پرسنل
 • سهم بیمه کارفرما
 • مالیات حقوق و دستمزد
 • وام های دریافتی

حال اگر بخواهید تمامی این موارد را به صورت دستی و در دفاتر عادی حسابداری ثبت کنید، نیاز دارید که زمان بیشتری از کار خود را به آن اختصاص دهید. برای ساده سازی کار شما در ادارات دولتی و خصوصی جهت محاسبه حقوق و دستمزد، لیست حقوق سال 1401 را در قالب فایل اکسل آماده طراحی نموده ایم. با استفاده از این لیست و با کمک ابزارهای حسابداری نرم افزار اکسل، می توانید به راحتی حقوق و دستمزد تعداد زیادی از کارکنان و پرسنل خود را در مدت زمان کوتاهی محاسبه نمایید.

در قسمت های بعدی با ساختار و نحوه محاسبه حقوق و دستمزد با استفاده از فایل اکسل لیست حقوق سال 1401 آماده شده، بیشتر آشنا خواهید شد.

آشنایی با فایل اکسل حقوق و دستمزد
آشنایی با فایل اکسل حقوق و دستمزد

آشنایی با جزئیات محاسبه حقوق و دستمزد با استفاده از اکسل

در اکسل حقوق و دستمزد، مجموعا سه صفحه برای اطلاعات ورودی و سه صفحه برای اطلاعات خروجی تعبیه شده است. صفحه ورودی اول شامل اطلاعات کارمندان و کارگران و پرسنل مجموعه است. صفحه دوم اکسل حقوق و دستمزد شامل؛ اطلاعات مربوط به حکم پرسنلی بوده که در خصوص لیست حقوق پرسنل، اطلاعاتی در آن وارد می شود. دقت کنید که اطلاعات پرسنلی افراد در این صفحه باید به صورت 30 روزه وارد شود. از جمله مهم ترین اطلاعات پرسنلی که می توان در این بخش به آن اشاره نمود عبارتند از؛

 • مشمولیت انواع بیمه های فردی،
 • ارقام مربوط به پرداختی های عیدی و سنوات سالیانه افراد،
 • نوبتکار پرسنلی.

قسمت بعدی مربوط به صفحه کارکرد در اکسل حقوق و دستمزد است. در این صفحه می توانید اطلاعات مربوط به اضافه کار، مرخصی و نیز کسر کار پرسنل خود را به واحد ساعت مشاهده نمایید. به محض وارد کردن و تکمیل اطلاعات مربوط به کارکرد افراد، فیش حقوقی برای افراد آماده می شود. پس از تایید فیش حقوقی افراد توسط بخش مدیریتی، لیست پرداختی های بانکی افراد نیز صادر خواهد شد.

همانطور که دیدید اکسل حقوق و دستمزد 1401 می تواند نیازهای محاسباتی و حسابداری و نیز حسابرسی شما را به خوبی مرتفع سازد. با استفاده از فایل اکسل حقوق و دستمزد، محاسبات مربوط به حقوق پرسنل به راحتی انجام می شود. درصد خطا با این ابزار محاسباتی پیشرفته به عدد صفر نزدیک است. همچنین نظم ساختاری خاصی در سراسر این فایل دیده می شود. شما می توانید اطلاعات پرسنلی بیش از 100 نفر از کارکنان خود را بدون اینکه تداخلی ایجاد شود، در فایل اکسل مورد نظر وارد نمایید.

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد با استفاده از اکسل
نحوه محاسبه حقوق و دستمزد با استفاده از اکسل

ویژگی های مهم فایل اکسل حقوق و دستمزد سال 1401

فایل اکسل مربوط به محاسبه حقوق و دستمزد سال 1401 کارکنان، بر اساس لیست حقوق سال 1401 تشکیل یافته است. همچنین این فایل بر اساس بخشنامه های حقوقی مربوطه تهیه و تنظیم شده است. شما می توانید با استفاده از این فایل اکسل و توابع محاسباتی موجود در آن، به صورت کاملا دقیق و کاربردی به محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان خود بپردازید. همچنین اکسل حقوق و دستمزد برای شما لیستی از انواع بیمه ها، مالیات ها و فیش های حقوقی را نیز ایجاد می کند. شما می توانید از این لیست ها در محاسبات مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان خود استفاده نمایید. در زیر به ویژگی های مهم این لیست می پردازیم:

 • می توانید اطلاعات مربوط به ریز قرارداد تمامی کارکنان خود را به همراه سایر مزایای ثابت و متغیر در فایل اکسل حقوق و دستمزد مشاهده نمایید.
 • همچنین این فایل با آوردن مواردی نظیر؛ ساعات اضافه کاری و نیز کسر کارمندی، امکان محاسبه حقوق و دستمزد را با دقت بالایی مهیا می سازد.

در نهایت می توانید به واسطه فایل اکسل حقوق و دستمزد سال 1401، لیستی از جداول مربوط به بیمه، مالیات و فیش های حقوقی مربوط به کارمندان خود را نیز استخراج کنید. امکاناتی که تا پیش از این و در روش های سنتی حسابداری وجود نداشت. با خرید فایل اکسل حقوق و دستمزد که بر طبق لیست حقوق سال 1401 تنظیم شده است می توانید با خیالی آسوده اقدام به محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان خود در سال 1401نمایید. فایل اکسل لیست حقوق سال 1401 را می توانید از قسمت فروشگاه سایت مشاور گستر خریداری نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا