شرایط استفاده از بیمه بیکاری در سال 1400 + نحوه دریافت بیمه بیکاری

فهرست مطالب

شرایط استفاده ازبیمه بیکاری درسال 1400 چگونه است؟

شرایط استفاده از بیمه بیکاری در سال 1400 و نحوه دریافت آن و قوانین جدید بیمه بیکاری تامین اجتماعی در این مقاله آشنا می شویم سالانه سازمان بیمه تامین اجتماعی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر از بیمه شدگان خود را تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می دهد که با توجه به شرایط کنونی و گسترش ویروس کرونا در سراسر کشور سازمان تامین اجتماعی توانسته است تعداد افراد بیشتری از بیمه شدگان خود را تحت حمایت بیمه بیکاری تامین اجتماعی قرار دهد.

برای دریافت بیمه بیکاری در زمان شیوع بیماری کرونا موجب تعطیلی بسیاری از کسب‌ و کارها و بیکاری و تعدیل نیروهای آنها شده‌ است ...

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 1400 و این کمک هزینه به چه کسانی تعلق پیدا می‌‌‌‌کند؟

بر اساس ماده 6 قانون بیمه بیکاری:

 کلیه بیمه شدگانی که بدون میل و اراده کارشان را از دست داده باشند و شرایط زیر را داشته باشند مستحق دریافت بیمه بیکاری خواهند بود:

1- بیمه شده قبل از بیکاری حداقل 6 ماه سابقه پرداخت بیمه مستمر داشته باشد:

 البته طبق عرف و با توجه به تجربیات افراد، این شرط زمانی معمولا یک سال سابقه بیمه در نظر گرفته می‌‌‌شود.

2- بیمه شده مکلف است حداکثر ظرف 30 روز از تاریخ بیکار شدن:

 مراتب بیکاری را به واحدهای کار و امور اجتماعی اعلام و آمادگی خود برای اشتغال در کار جدید را اطلاع دهد و مراجعه فرد بیکار بعد از 30 روز و با عذر موجه اگر به تشخیص هیئت حل اختلاف برسد تا 3 ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

3- بیمه شده بیکار مکلف است در دوره‌‌های کارآموزی و سوادآموزی که توسط وزارت کار و امور اجتماعی یا واحدهای مربوطه تعیین می‌‌شود شرکت کند و هر 2 ماه یک‌بار گواهی لازم در این باره را به شعب تامین اجتماعی ارائه کند.

و طبق تبصره 2 که در ماده 6 بیمه بیکاری وجود دارد:

مدت زمان دریافت بیمه بیکاری جزء سوابق بیمه در نظر گرفته می‌شود و در مواردی چون پرداخت مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت لحاظ می‌شود.

بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند:

1- اینکه مشمول قانون کار و تامین اجتماعی باشند و تبعه کشورهای خارجی نباشند

2- افراد مستمری بگیر بازنشسته یا از کار افتاده کلی نباشد و دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند و در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

3- بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند:

4- سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند،

برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند و بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

برای دریافت بیمه بیکاری لازم است مراحل گرفتن بیمه بیکاری که بعد از وارد شدن به سامانه بیمه بیکاری به آدرس

https://bimehbikari.mcls.gov.ir/ بوده است طی شود که ما این موارد را بصورت موردی در این مقاله برای شما عنوان کردیم:

1- می بایست حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری واحد تعاون کار و رفاه اجتماعی مطلع گردند. 

2- نامه ای از سمت کارفرما به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما باید با درج زمان ذکرکنند.

3- لازم است آمادگی برای اشتغال مجدد به سازمان کار و رفاه اجتماعی اعلام شود.

4- در صورت اعلام نشدن ظرف مدت ۳۰ روز، با عذر موجه و با تایید حل اختلاف اداره تعاون، تا ۳ ماه امکانپذیر می باشد

5- جهت تشکیل پرونده به شعب تامین اجتماعی که سابقه بیمه شما در ان جا قرار دارد مراجعه کنند.

6- باید مدارک مستند و پرونده به تایید هیات حل اختلاف وزارت کار برسد. 

7- تامین اجتماعی از شما درخواست حساب بانک رفاه می کند.

8- مبلغ و مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری محاسبه و در فرم مربوطه درج می شود و به اداره کار اعلام می شود.

9- هر ماه جهت حضور و غیاب الکترونیکی می بایست به اداره کار مراجعه کنید.

شیوع بیماری کرونا موجب تعطیلی بسیاری از کسب‌ و کارها و بیکاری و تعدیل نیروهای آنها شده‌ است و به همین علت در این دوران شرایط استفاده از بیمه بیکاری کمی آسان تر از گذشته شده است و فعالیت‌های شغلی بیشتری را در برمی‌گیرد که طبق تبصره موجود در بیمه بیکاری تامین اجتماعی آمده است که :

بیمه شدگان مسنی که مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند و ۵۵ سال یا بیشتر سن دارند در صورتی که در این مدت مشغول به کار نشوند می‌توانند تا زمان رسیدن به موعد بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری باقی بمانند.

برای دریافت بیمه بیکاری در دوران کرونا شرایط استفاده از بیمه بیکاری کمی آسان تر از گذشته شده است و فعالیت‌های شغلی بیشتری را در برمی‌گیرد...

حداقل مبلغ بیمه بیکاری افراد در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

(What is the minimum amount of unemployment insurance for 1400)

حداقل مبلغ بیمه بیکاری مبلغی است که دریافت خواهید کرد برابر با حقوق پایه وزارت کار است و این مبلغ، هر ساله با توجه به لایحه بودجه و تصمیمات دولت تغییر می‌کند.

سال 1400 با افزایش روبرو خواهد بود و در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای کارمندان دولت افزایش ۲۵ درصدی حقوق در نظر گرفته شده است و بنابراین بسیاری معتقدند احتمالا افزایش حقوق کارگران هم به میزان ۲۵% خواهد بود.

این مسئله به آن معناست که مبلغ بیمه بیکاری سال ۱۴۰۰ هم ۲۵% افزایش دارد که البته حداقل حقوق کارگر در سال ۱۴۰۰ باید به تصویب شورای عالی قانون کار برسد و در این شورا نمایندگان کارگری و کارفرمایان حضور خواهند داشت.

بنابراین ممکن است حقوق کارگران بیشتر یا کمتر از ۲۵% افزایش داشته باشد و مبلغ بیمه بیکاری سال ۱۴۰۰ می‌تواند با توجه به حقوقی که دریافت می‌کردید و تعداد افراد تحت تکفلتان، افزایش بیشتری داشته باشد.

کارگران فصلی هم مبلغ بیمه بیکاری سال ۱۴۰۰ را دریافت خواهند کرد؟

یکی از مشکلات همیشگی کارگران فصلی، ناتوانی از تامین مخارج در ایام بیکاری است و بر اساس قانون تامین اجتماعی ماهیانه ۳۰ درصد از حقوق کارگران به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌ شود.

از این میزان، ۷ درصد آن از حقوق کارگران کم می‌شود و ۲۳٪ باقیمانده را کارفرمایان باید به تامین اجتماعی بپردازد که کارگران فصلی و ساختمانی و قالیبافان (کسانی که تحت پوشش بیمه قالی‌بافی هستند)  درصد کمی از مبلغ حق بیمه را می‌پردازند اما از آنجا که در حقیقت دولت کارفرمای این قشر به شمار می‌رود

مابقی حق بیمه برای این افراد واریز نشده و آنها مشمول دریافت این کمک هزینه نمی‌شوند که یکی از آسیب‌پذیرترین مشاغل در برابر بیکاری و همه‌گیری ویروس کرونا کارگران فصلی و ساختمانی هستند به همین دلیل بنا شده در سال 1400 گروهی از بیمه‌ شدگان که مشمول قوانین کار می‌شوند که تحت حمایت دولت قرار بگیرند.

در پایان پیشنهاد می کنم اگر سوالی در مورد سامانه و بیمه بیکاری و سوابق بیمه بیکاری داشتید به آدرس پیج ما https://moshavergostar.com/ در بخش دیدگاه  برای ما بنوسید …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا