ساعت کاری قانون کار برای کارگر و کارفرما در سال 1401

فهرست مطالب

ساعت کاری قانون کار در سال 1401

روابط بین کارگر و کارفرما طبق قوانین ذکر شده در قانون کار تنظیم شده است. بر این اساس کارگر و کارفرما هر دو ملزم به رعایت یک سری ضوابط و مقررات هستند. در این متن ما در صدد هستیم تا توضیح دهیم که یک کارگر قانونا چند ساعت کار می کند. در ادامه مطلب به طور کامل طبق ماده های 50 تا 61  قانون کار تمام نکات را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

ساعت قانون کار

طبق قانون کار در سال 1401 یک کارگر برای دریافت بیمه و مزد عادی مصوب قانون باید 44 ساعت در یک هفته کار کند. بر اساس ماده 51 این قانون ساعت کار کارگر نباید از 8 ساعت در روز تجاوز کند. ولی طبق ماده 52 از همین قانون در صورتی که کارگر و کارفرما توافق کنند که شخص در روز 9 ساعت کار کند در این صورت می توان این توافق را پذیرفت. البته شرط بر این است که ساعت های کاری در هفته از 44 ساعت تجاوز نکند. به طور مثال اگر کارگر طبق توافق روز چهارشنبه 9 ساعت کار کند روز پنجشنبه می تواند 7 ساعت کار کند.

برای محاسبه ساعت کاری قانون کار یک فرمول ساده برای راحتی کارگر و کارفرما در نظر گرفته شده است. در این فرمول به طور تقریبی 7.33 ساعت، کار در روز را در نظر میگیریم و در روزهای غیر تعطیل هفته ضرب می کنیم. برای محاسبه ماهانه، 7.33 ساعت را که یک رقم تقریبی است در روزهای غیر تعطیل ماه جاری ضرب می کنیم. به طور مثال در مرداد 1401 31 روز داریم که از 4 جمعه و 2 تعطیل رسمی غیر جمعه تشکیل شده است. 25 روز کاری را در رقم 7.33 ضرب کرده و می فهمیم که ساعت کاری این ماه 183 است.

شرایط خاص در مشخص کردن ساعت کار

طبق ساعت کاری قانون کار 1401 بعضی از مشاغل وجود دارند که نمی توانیم به صورت قطعی ساعت کار آنها را بیان کنیم. به طور مثال در کار کشاورزی کارفرما می تواند طبق توافق خود با کارگر بر اساس عرف و نوع محصول، زمان کار را مشخص کند. یک دسته بندی دیگر از مشاغل وجود دارد که تعدادی از کار ها را تحت عنوان مشاغل سخت و زیان آور جدا کرده است. طبق ماده 52 قانون به طور مثال ساعت کاری یک کارگر معدن نباید از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته تجاوز کند.

کارگران روز کار و شب کار نیز آن کارگر هایی هستند که از ساعت 6 بامداد تا 22 شب و از 22 شب تا 6 بامداد کار می کنند. کارگران شب کار طبق ماده 58 قانون کار 35 درصد بیشتر از مزد عادی برای هر ساعت کار دریافت می کنند. در کار های نوبتی کارگر بر اساس شیفت خود که به صبح عصر و شب تقسیم شده می تواند مزد فوق العاده دریافت کند. در کار نوبتی ساعت کاری در روز می تواند بیشتر از 8 ساعت و در هفته بیشتر از 44 ساعت باشد. ولی در کار نوبتی ساعت کاری نمی تواند در ماه بیشتر از 176 ساعت باشد.

و به طور کلی طبق مواد ذکر شده در قانون کار هر گاه یک کارگر طبق قرارداد با کارفرما بیشتر از ساعت کاری قانون کار کار کند شامل موارد خاصی می شود. طبق این قانون به ازای هر ساعت اضافه کاری به کارگر بیمه و مزد اضافه کاری تعلق میگیرد. در صورتی که کارگر توافقی و پاره وقت و یا به طور کلی کمتر از زمان عادی کار کند کسر کار انجام شده و بر اساس توافق به او حقوق تعلق می گیرد.

2.ساعت قانون کار

برای اطلاعات بیشتر  مقاله مزایا و معایب استفاده از بیمه بیکاری را بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا