روش های مشاهده سوابق بیمه + چگونه سابقه بیمه را چک کرد 1400

فهرست مطالب

مشاهده و اطلاع از سوابق بیمه یکی از دغدغه‌ های همه بیمه شدگان مخصوصاً افراد کارمندان و کارگران است و در برخی موارد مشاهده شده است که کارفرمایان به دلایل مختلفی مدتی از پرداخت بیمه و سوابق بیمه کارکنان خود سر باز زده است و همین امر مشکلاتی را برای بیمه شده و سابقه بیمه ایجاد نموده است که بنابراین توصیه می‌شود خود نیز برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی اقدام کنید تا در زمان بازنشستگی دچار مشکل در سوابق بیمه خود نشوید ما در این مقاله به شما نحوه اطلاع از سوابق بیمه خود را در مراحل زیر به عرض شما می رسانیم :

روش های مشاهده سوابق بیمه

در اینجا در مورد انواع روش های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی صحبت می کنیم.

نحوه اطلاع از سوابق بیمه تامین اجتماعی چگونه است؟

1-مراجعه به شعب بیمه تامین اجتماعی:

با مراجعه به شعب تامین اجتماعی می‌توانید درخواست دریافت سوابق بیمه تأمین اجتماعی خود را به واحد مربوطه دهید و آن را دریافت کنید و این روش از قدیمی‌ترین و طاقت فرساترین روش‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی است و باید ساعت‌ها در صف انتظار ایستاد پس توصیه می‌کنیم از روش‌های دیگری که در ادامه معرفی می‌کنیم، استفاده کنید.

بخوانید شرایط استفاده از بیمه بیکاری در سال 1400 + نحوه دریافت بیمه بیکاری

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون نیاز به مراجعه حضوری به شرایط زیر بستگی دارد:

1) مراجعه به سایت تامین اجتماعی :

یکی از راه‌های مناسب برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی خود، مراجعه به سایت سازمان می‌باشد بیمه شدگان می‌توانند با مراجعه به سایت تامین اجتماعی وارد بخش “مشاهده سوابق بیمه شدگان” شده و با ثبت نام و وارد کردن کدملی و رمز عبور خود از سوابق بیمه‌ ای خود مطلع شوند.

برای مشاهده سوابق، نیاز است در سامانه تامین اجتماعی ثبت‌نام کنید و در صورتی که قبلا ثبت‌نام نموده‌اید نیازی به ثبت‌نام مجدد نیست و می‌توانید با نام کاربری (کد ملی) و گذرواژه ( رمزعبور) ثبت شده در زمان ثبت‌نام، سوابق خود را مشاهده نمایید.

  • برای ورود به سایت تامین اجتماعی وی پی ان خود را خاموش کنید و سایت تامین اجتماعی برای کاربران خارج از کشور در دسترس نمی باشد.

2) برای ثبت نام در سایت تامین اجتماعی به آدرس eservices.tamin.ir مراجعه کنید و روی ثبت نام بزنید توجه کنید برای ثبت نام، مالکیت شماره تلفن همراه وارد شده صرفاً می‌بایست متعلق به شخص شما باشد که با توجه به دو مرحله زیر انجام میشود:

الف) در مرحله اول بعد کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و روی گزینه مرحله بعد بزنید.

  •  توجه کنید که شماره تلفنی که در سایت تامین اجتماعی وارد می‌کنید باید در مالکیت خود شما باشد.

ب) مرحله دوم در سامانه برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی، فرایند ثبت‌نام در سامانه سابقه بیمه را تکمیل نمایید با توجه داشته باشید که کلیه اطلاعات هویتی میبایست مطابق با اطلاعات کارت ملی و شناسنامه بیمه شده باشد و در این مرحله دقت کامل را در ورود نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه و تاریخ تولد به عمل آورید.در صورت عدم تطابق اطلاعات وارد شده، حساب کاربری برای شما ایجاد نخواهد شدو همچنین، همه فرم با حروف فارسی پر شود.

3) این بخش خود شامل سه مرحله است:

الف) باید آدرس ایمیل خود را وارد کنید: و در مرحله بعد یک ایمیل معتبر وارد کنید و یک گذرواژه یا پسورد برای خود انتخاب کنید. حتما باید از اعداد هم در رمز خود استفاده کنید. حداقل باید شامل 8 کاراکتر باشد. (نمونه رمز مورد قبول AaBa1234)

ب) دراین مرحله شما باید به سوالات امنیتی پاسخ بدهید: پاسخ‌ها را در خاطر خود نگهدارید زیرا اگر گذرواژه خود را فراموش کنید و نیار به بازیابی آن پیدا کنید با پاسخ دادن مجدد به این پرسش‌ها می‌توانید آن را بازیابی نمایید. در انتها روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید و به صفحه بعد بروید و در پایین صفحه پرسش‌های امنیتی را پر کنید. این پرسش‌ها برای بازیابی رمز عبور یا گذرواژه استفاده می‌شود گذرواژه و پرسش و پاسخ‌های امنیتی را در جایی یادداشت کنید تا برای ورود به سایت به مشکل نخورید.

ج) در این مرحله دقت کامل را در ورود نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه و تاریخ تولد به عمل آورید : و پس از تکیمل این صفحه، بر روی گزینه مرحله بعد کلیک نمایید تا در صورت بروز اشتباه ویرایش کنید با تایید اطلاعات، فرآیند ثبت نام تمام می‌شود و باید منتظر تایید و صحت سنجی از سوی سازمان تامین اجتماعی باشید.

د) در این مرحله در صورت تایید نهایی: تامین اجتماعی برای شما پیامکی با مضمون (حساب کاربری شما فعال است) ارسال می‌کند و ممکن است دریافت پیامک تا 2 ساعت هم زمان ببرد و بعد از اتمام مراحل تا دریافت پیامک صبر کنید و نیازی به انجام اقدام جدیدی در سایت ندارید و در صورتی که پیامک دریافتی (نیاز به مراجعه به شعبه است) بود  باید برای ارایه مدارک هویتی به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کنید.

  • بررسی و صحت سنجی اطلاعات وارد شده تا ۴۸ ساعت زمان می‌برد و در صورت تایید یا عدم تایید پیامکی برای شما از سوی سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌شود و همچنین اگر نیاز به مراجعه حضوری باشد در پیامک اطلاع رسانی می‌شود.

4) استفاده از اپلیکیشن سازمان تامین اجتماعی:

برای تمامی خدمات این سازمان میتوانید اپلیکیشین سازمان تامین اجتماعی را دانلود کنید و استفاده از اپلیکیشنی اکه سازمان تامین اجتماعی آن را در اختیار همه افراد قرار داده است که  با دانلود و نصب این اپلیکیشن بر روی موبایل خود در هر زمان می‌توانید از سوابق بیمه‌ای خود اطلاع پیدا کنیدو در این اپلیکیشن علاوه بر مشاهده سوابق خود، می‌توانید خدماتی همچون فیش حقوق مستمری، نوبت‌دهی اینترنتی، برگ پرداخت حق بیمه و… را نیز مشاهده کنید.

5) با شماره گیری کد : ( USSD code) :

و از دیگر روش ها میتوان به  استعلام سوابق بیمه با موبایل باشماره گیری کد USSD اقدام کنید و قبل از شماره‌گیری کد USSD برای مشاهده سوابق بیمه لازم است حتما در سامانه بیمه تامین اجتماعی ثبت‌‌نام کنید و این روش برای مواقعی که به اینترنت دسترسی ندارید بسیار سودمند است و نیازی به اتصال اینترنت ندارد.

بیمه شدگان برای مشاهده سوابق بیمه خود می‌توانند با شماره گیری کد دستوری *۱۴۲# از خدمات غیر حضوری بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند و آخرین سابقه خود را نیز با چند کلیک ساده دریافت کنند.

  • کد دستوری برای سیم کارت‌های همراه اول  *۱۴۲# و برای سیم کارت‌های رایتل و ایرانسل *۱۴۲۰*۴# می‌باشد.

برای مشاهده سوابق بیمه‌ای خود یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید و برای مثال برای مشاهده آخرین سابقه خود عدد ۱ را شماره‌گیری کنید و توجه داشته باشید: که در صورت بروز هرگونه مشکل در فرایند ثبت نام در سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی، می‌توانید با واحد ارتباط مشتریان از طریق شماره تلفن ۱۴۲۰ و یا مراجعه به سایت http://crm.tamin.ir تماس بگیرید.

درپایان پیشنهاد میکنم اگرسوالی در مورد سامانه و بیمه بیکاری و سوابق بیمه بیکاری داشتید در بخش دیدگاه  برای ما بنوسید …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا