جدیدترین قانون بیمه بیکاری در بازنشستگی + تاثیر استفاده از بیمه بازنشستگی 1400

فهرست مطالب

جدیدترین قانون بیمه بیکاری در بازنشستگی و تاثیر استفاده از بیمه بیکاری بعد از بازنشستگی این شرایط را برای افراد ایجاد می کنند که در صورت گرفتن مستمری ماهانه‌ بیمه تامین اجتماعی و غافل از اینکه این مستمری، حاصل سال‌ها پرداختِ بیمه بازنشستگی آن ها است بیمه شدگان بیمه بیکاری بعداز بازنشستگی افرادی که به سن قانونی (۶۰ سال سن تمام برای مردان و ۵۵ سال تمام برای زنان) برسند در صورتی که دارای حداقل سابقه بیمه تامین اجتماعی برای سال افراد مورد نظر باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند و بازنشسته شوند و سن بازنشستگی افراد می تواند از 30 سال سابقه بیمه پردازی و 50 سال سن آنها است.

جدیدترین قانون بیمه بیکاری در بازنشستگی و تاثیر استفاده از بیمه بیکاری بعد از بازنشستگی

بازنشستگی افراد در بیمه ی بیکاری تامین اجتماعی چگونه است؟

(What is an insurance pension)

بر اساس ماده ۲ قانون تامین اجتماعی که به آدرس اینترنتی https://bimebikari.mcls.gov.ir/ میباشد :

بازنشستگی افراد ، عدم اشتغال بیمه شده به کار، به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی افراد بیان شده است که به عبارت دیگر وقتی فردی بیمه شده به سنی که قانون‌ گذار در قانون تامین اجتماعی مشخص کرده برسد ، می‌تواند از کار دست بکشد و پس از آن از مستمری که توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود، استفاده کند در کل می‌توان گفت شرایط بازنشستگی متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله این شرایط را برای شما آورده ایم:

شرایط بیمه بیکاری بعد از بازنشستگی افراد به شرح زیر می‌ باشد :

  • میزان سال‌های پرداخت حق بیمه
  • سن بیمه‌شده
  • سختیِ کار
  • شرایط بیمه‌شده
  • جنسیت بیمه شده

انواع و شرایط بازنشستگی افراد در بیمه تامین اجتماعی به شرح ذیل است:

1-بازنشستگی ۱۰ سال زودتر از موعد قانونی افراد :

وقتی که بیمه شده مرد یا زن حداقل ۳۰ سال تمام سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، سن وی برای بازنشستگی از ۶۰ سال به ۵۰ سال برای مردان و از ۵۵ سال به ۴۵ سال برای زنان کاهش می‌یابد.

2- بازنشستگی بدون محدودیت سنی افراد :

بیمه شدگانی که حداقل ۳۵ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، شرط حداقل سن برای بازنشستگی آنان حذف می‌شود و این عده از بیمه شدگان با هر سنی می‌توانند درخواست بازنشستگی کنند.

3-بازنشستگی با سابقه کمتر از ۲۰ سال افراد :

 آقایان ۶۰ ساله و خانم‌های ۵۵ ساله (و بالاتر) می‌توانند با داشتن ۱۰ سال تا ۱۹ سال سابقه هم تقاضای بازنشستگی بدهند که مستمری این دسته بر اساس میزان سابقه آنها پرداخت می‌شود.

(برای مثال اگر با ۱۶ سال سابقه بیمه بازنشسته شوند فقط مستمری ۱۶ روز را دریافت می‌نمایند) حتی با سابقه کمتر از ۱۰ سال (مثلاً ۷ سال) می‌توانند با خرید تفاوت سابقه تا ۱۰ سال (یعنی ۳ سال) سابقه بیمه خود را به ۱۰ سال رسانده و در نهایت با ۱۰ روز مستمری بازنشسته شوند.

4-شرایط ویژه بازنشستگی برای زنان :

زنان بیمه شده مشمول قانون کار با ۲۰ سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه و ۴۲ سال سن با ۲۰ روز حقوق می‌توانند بازنشسته شوند.

5- شرایط ویژه بازنشستگی در برنامه ششم توسعه:

زنان بیمه شده مشمول سایر قوانین استخدامی با ۲۰ سابقه کار و پرداخت حق بیمه و ۵۰ سال سن با ۲۰ روز حقوق می‌توانند بازنشسته شوند.

دریافت بیمه بیکاری بر روی حقوق بازنشستگی افراد چگونه انجام می گیرد؟

(Does Unemployment Insurance Affect Pensions)

 بیمه بیکاری بازنشستگی افراد در میزان محاسبه مستمری بازنشستگی آنها تاثیری ندارد البته صرفا مدت زمان دریافت بیمه بیکاری در میزان سابقه مفید تاثیر می گذارد یعنی بر اساس تبصره 2 ماده 6 قانون بیمه بیکاری دوران دریافت مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق از لحاظ فوت، بازنشستگی و از کار افتادگی محسوب می شود.

البته در نظر داشته باشید مبنای پرداخت حقوق بازنشستگی 2 سال‌ آخر کاری هر فرد است و اگر بیمه بیکاری در آن زمان دریافت شود مبنای پرداخت مستمری بازنشستگی قرار گرفته و در نتیجه در میزان این مستمری تاثیر می گذارد و در غیر این صورت فقط و فقط به عنوان سابقه بیمه برای بازنشستگی در نظر گرفته می شود.

  • شخص بیمه شده باید درخواست بازنشستگی ارائه کند و کارفرمایان نمی‌توانند به اجبار کسی را بازنشسته کنند یا از بیمه تامین اجتماعی بخواهند که شخص را بازنشسته کند.

جدیدترین قانون بیمه بیکاری در بازنشستگی و تاثیر استفاده از بیمه بیکاری بعد از بازنشستگی

حقوق بازنشستگی برای افراد چگونه محاسبه می شود؟

(How is the pension calculated)

مبلغ ماهانه بازنشستگی بیمه شدگان به صورت زیر محاسبه می‌شود:

مطابق ماده ۷۷ قانون تامین اجتماعی، مستمری بازنشستگی، یک سی‌ ام متوسط دستمزد بیمه‌ گزار ، ضرب‌ در سنوات پرداخت حق بیمه محاسبه می‌شود و اگر بخواهیم واضح‌ تر بگوییم یعنی طبق این ماده مستمری دریافتی هر ماه فرد بازنشسته اینگونه محاسبه می‌شود که :

  • متوسط دستمزد بیمه شده * تعداد سال‌هایی که بیمه پرداخت کرده است تقسیم بر 30
  • همچنین اینکه در سال ۱۴۰۰، سهم بیمه تکمیلی بازنشستگان ۵۰% افزایش داشته است.

تاثیر استفاده از بیمه بیکاری در حقوق بازنشستگی

(How is the pension calculated)

بیمه بیکاری تاثیر در میزان محاسبه مزد بازنشستگی ندارد و در زمان دارا بودن شرایط به میزان پرداختی قبل و بعد بیمه بیکاری توجه و ملاک بازنشستگی قرار خواهد داشت اما صرفا مدت اخذ بیمه بیکاری در میزان سابقه مفید تاثیر  گذار خواهد بود بیمه بیکاری تاثیر در میزان محاسبه مزد بازنشستگی ندارد و در زمان دارا بودن شرایط به میزان پرداختی قبل و بعد بیمه بیکاری توجه و ملاک بازنشستگی ماده 7 قانون بیمه بیکاری مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری قابل پرداخت می باشد و به استناد تبصره «2» ماده 6 قانون بیمه بیکاری به علاوه در بازنشستگی متوسط حقوق 2 سال آخر هست.

مبلغ حقوق بازنشستگی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

(What is the amount of pension in 1400)

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، با ۳۰ سال سابقه، از فروردین ۱۴۰۰ به مبلغ ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد.

همچنین، مستمری بازنشستگان با بیش از ۳۰ سال خدمت نیز با توجه به سنوات، افزایش می‌یابد و بازنشستگان کمتر از ۳۰ سال سابقه، با توجه به سنوات، کمتر از این مبلغ دریافت خواهند کرد و اگر سالیان زیاد کار کنید، اما بیمه نداشته باشید، همیشه نگران و مضطرب آینده خواهید بود.

چرا که توان بدنی و جسمی هر فردی در این سن کم می‌شود و احتمالا توانایی کار کردن را ندارد با بیمه بازنشستگی می‌توانید برای خود و خانواده خودتان آسودگی خاطر ایجاد کنید.

چگونگی انجام مبلغ و نحوه دریافت حقوق بازنشستگی برای افراد بازنشسته

(How and how to receive a pension)

چونگی انجام مبلغ و نحوه دریافت حقوق بازنشستگی برای افراد متفاوت است که این تفاوت به حقوق فرد و سابقه کار کردن فرد بستگی دارد که منبعی که به واسطه آن حقوق بازنشستگی به افراد پرداخت می شود مختلف است زودترین زمان برای اعلام بازنشستگی 61 سال است و حداکثر زمان 67 سالگی است که که این موضوع بسته به محیط کار و کارفرما شخص دارد خود فرد این توانایی را دارد که تعیین کند که چه زمانی خود را بازنشسته اعلام کند هر چقدر دیر تر اعلام کند حقوق بازنشستگی بیشتر می شود، حتی فرد بازنشسته می تواند نصف حقوق بازنشستگی را دریافت کند و به طور نیمه وقت به کارش ادامه دهد.

شما می‌توانید در این مقاله که به آدرس https://moshavergostar.com می باشد کلیه اطلاعات مربوط به حقوق بازنشستگان وجدید ترین قانون بیمه بیکاری بعد از بازنشسته شدن افراد را بیابید و با مراجعه به بخش دیدگاه سوال مورد نظر خود را در مورد بیمه بیکاری بازنشستگی کارگران و موارد ذکر شده در مقاله  فوق را بپرسید …

3 در مورد “جدیدترین قانون بیمه بیکاری در بازنشستگی + تاثیر استفاده از بیمه بازنشستگی 1400”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا